החשיבות שבקבלת ייעוץ משפטי מוקדם, נובעת בעיקר מהמצב המשפטי המורכב בישראל של דיני התעבורה. בניית אסטרטגיה נכונה לניהול התיק, הינה קריטית לצורך שמירה על זכויותיכם.

עו"ד ומגשרת שרון גליק הינה בעלת ניסיון רב בדיני התעבורה ועבודתה במשרדי בוטיק בתל אביב הקנתה לה יכולת לטפל בכל תיק לגופו ולעומקו ולראות את הנתונים המדויקים בצורה הטובה ביותר.

במשרדנו צוות עורכי דין מנוסים בתחום התעבורה ​​ובהנחייתה של עוה"ד גליק מנוהל התיק על ידי צוות משפטנים בכירים לגופו ולעומקו בצורה הטובה ביותר לטובת אינטרס הלקוח ובהצלחה רבה בהתאם.

במידה,והוגש נגדכם כתב אישום מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטני במטרה לבחון כיצד להתנהל.

בדיקת שכרות? דעו את זכויותיכם!

Beer on tap
Glass of Cocktail
Cocktail Bar

נהיגה בשכרות נחשבת לאחת מעבירות התנועה החמורות ביותר, והעונש המינימאלי על עבירה זו עומד על שלילת רישיון הנהיגה למשך שנתיים, הטלת קנס כספי ושלילת הרישיון על תנאי.

כמו כן, נהיגה בשכרות עלולה להוביל אף למאסר, וזאת במקרים בהם הנהג השיכור היה מעורב בתאונת דרכים בהן הוא פגע באדם ו/או ברכוש כתוצאה מנהיגה תחת השפעת אלכוהול.

בדיקת מאפיינים

בדיקה הבוחנת צורות התנהגותיות כאלו ואחרות אצל הנהג דוגמת הליכה בקו ישר, התנהגות, צורת דיבור, ריח הנודף מגופו של הנהג, בדיקת אישונים ועוד. בדיקה זו אינה חובה, אך אם הסכמתם לבצעה היא תעמוד לחובתכם.

בדיקת ינשוף

מכשיר "הינשוף" מודד את כמות האלכוהול בגופו של הנהג באמצעות נשיפות הנהג אל תוך המכשיר, כאשר ההגדרה לנהג שיכור על פי בדיקת המכשיר מכילה 290 מיקרוגרם אלכוהול על ליטר אוויר נשוף.

בדיקת דם

הבדיקה המדויקת ביותר. החוק במדינת ישראל קובע כי נהג שיכור הינו נהג שבדמו נמצאו 50 מ"ג אלכוהול על כל 100 מ"ג דם. בדיקה זו חייבת להתבצע על ידי רופא מוסמך, ואיננה יכולה להתקיים ברמת השטח על ידי שוטר תנועה.

הראיות

נדרשת בחינה מדוקדקת לתיק הראיות המשטרתי, ולדעת לזהות בו פרצות המאפשרות מתן הקלה בעונש.

טענות ההגנה הנפוצות ביותר מתקשרות ברובן לבדיקה זו, במהלכה נבדקת הפעילות המשטרתית ביום בו התקיימה לנהג בדיקת שכרות.

נתונים כגון: כיול המכשיר באמצעותו התקיימה הבדיקה, ביצוע הנהלים הנדרשים על פי חוק בעת ביצוע הבדיקה, עיכוב ממושך של הנהג החשוד בדבר העבירה ו/או הפרה של חובת ההסבר והאזהרה בדבר הבדיקה, כל אלו ועוד משמשים את עורך הדין לבניית אסטרטגיית ההגנה במהלך הדיון המשפטי הנערך לנאשם.

כמו בכל מקרה משפטי אחר, גם בתקנות התעבורה קיימות "פרצות" חוקתיות המאפשרות לנתבע ולמייצגו לחלוק על החלטת השוטר וממצאי הבדיקה שנערכו לו, ובמקביל להוריד את חומרת האישום.

פסילה מנהלית

במקביל, לקצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה, ישנה הסמכות לפסול באופן מיידי את רישיונו של אדם שנתפס נוהג בשכרות למשך תקופה המוגדרת בחוק כפסילה מנהלית.

לנהג הנאשם ישנה הזכות להשמיע את טיעוניו בפני קצין המשטרה ולקיים מעין שימוע לנאשם כנגד פסילת רישיונו.

על קצין המשטרה (בדרגת מפקח ומעלה), קיימת החובה להקשיב לטענותיו של הנאשם, ולנמק את החלטתו הסופית בנוגע לתקופת הפסילה המנהלית. כמו כן, רשאי הקצין לדחות את תאריך הפסילה למועד עתידי, או לחילופין, לבטל את תקופת הפסילה לאור טיעוניו של הנאשם.

בכל מקרה, ניתן להגיש לבית המשפט בקשה במסגרת הליך משפטי המכונה: "בקשה לביטול פסילה מנהלית". הליך זה מתקיים בבתי המשפט לתעבורה, ומאפשר לכל נהג מואשם לערער בנוגע לתקופת הפסילה המנהלית. בנוסף לביטול תקופת הפסילה, רשאי בית המשפט לקצר את הפסילה המנהלית או להשאירה בעיניה.

לסיכום

במידה והואשמתם בנהיגה בשכרות, צרו קשר עכשיו עם משרדנו על מנת שבעזרתנו תוכלו להשיג את התוצאה המקסימאלית עבורכם. בזכות הניסיון והידע, משרד עורכי דין שרון גליק ושות' חרט על דגלו מצוינות! משרדנו ילווה אתכם לאורך כל הדרך, ואנו כאן עבורכם.

התבקשתם לבדיקת "ינשוף"? דעו את זכויותיכם!

 

במידה והנכם נוהגים ברכב ושוטר עוצר אתכם, ואתם מתבקשים לעבור בדיקת אלכוהול באמצעות הינשוף, הרי שעליכם לדעת כי התוצאה שתתקבל הינה ראיה בבית משפט וניתן להרשיע על סמך התוצאה בגין נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

 

הבדיקה- מבחינה טכנית הבדיקה נעשית כך שהנהגים מתבקשים לנשוף לתוך הינשוף וכך נבדק ריכוז האלכוהול בגופם והשוטרים מאתרים בצורה זו נהגים שיכורים.

 

מכשיר חדש- לאחרונה שוטרי אגף התנועה התחדשו במכשיר משודרג. הראייה קבילה בבית המשפט היא הנתונים המתקבלים מהמכשיר, כאשר המכשיר החדש בעל יכולת לשדר ולקלוט מידע למרכז בקרה ולקבל מידע מאותו המקור.

 

"אוכלוסייה מיוחדת"- עיקר השפעתו של המכשיר המשודרג חלה על אוכלוסיות מיוחדות דוגמת: נהג חדש ו/או נהג שטרם מלאו לו 24 שנים (נהג צעיר) ו/או נהג בעת נהיגה ברכב ציבורי ו/או נהג בעת נהיגה ברכב מסחרי ו/או ברכב עבודה.

 

החוק מחמיר עם אוכלוסייה מיוחדת הנ"ל, אשר עד כה "נהנתה" מכך שהינשוף הישן לא יכול היה לגלות את הכמות הקטנה של אלכוהול שנדרשה להרשעתם, אך כעת, המכשיר החדש מאתר גם אתה כמות הקטנה הזו ונהגים אלה, עשויים להיענש לפי ממצאים אלה.

 

דהיינו, המכשיר החדש יאפשר מדידה שתחל להתבצע מערכים קטנים יותר ולמעשה, כשמדידה שמתחילה מערכים נמוכים אלה מייתרת את בדיקת הדם שהייתה דרושה בעבר לאוכלוסיות המיוחדות.

 

אציין כי עבור יתר הנהגים אין כל שינוי, והם יענשו בגין נהיגה בשכרות רק אם נמצא בדמם החל מ-290 מיקרו גרם אלכוהול בליטר אחד של אוויר נשוף.

 

סרבני בדיקה- זכרו כי מי שמסרב לבדיקת הנישוף עשוי להסתבך. סירוב מבחינת החוק נחשב כנהיגה תחת השפעת אלכוהול. יתרה מכך, התיק יסומן בחותמת מיוחדת המיועדת לתיקים חמורים במיוחד.

 

תיקי סירוב- בתיקי סירוב נקודת ההנחה היא שהנהג שיכור ולכן סירב לבצע את הבדיקה.  במהלך הטיפול בתיק, סרבן זה  עשוי להיתקל במכשולים וקשיים במשא ומתן עם המשטרה וכיו"ב.

 

כשלים ראייתיים במכשיר- אנו ממליצים כי טרם הבדיקה יש לשים לב כי הפיה בצינורית הוחלפה מול עינכם. באם לא עשה זאת, נסו לתעד עובדה קריטית זו ולהיות מודעים אליה, אך לא להעיר לשוטר על כך.

 

ישנם כשלים ראייתיים נוספים בשימוש במכשיר אשר עשויים להוביל לביטול כתב האישום, אך לשם כך יש לבחון היטב את הנסיבות של כל מקרה לגופו.

 

בדיקת מאפיינים? בדיקת מאפיינים היא בדיקה שהשוטר בודק את כושר הערנות שלך על ידי הליכה בקו ישר וכיו"ב, לכך, בניגוד לינשופון כמובן, ניתן לסרב והדבר לא יזקף לרעתכם באם הנכם חוששים שלא תצליחו לעבור את הבדיקה.

 

לבצע בדיקת דם- עוד אנו ממליצים, כי במידה וקבלתם כתב אישום, לסור לבית החולים הקרוב ולבצע בדיקת דם. עלויות הבדיקה מינוריות לעומת האפשרויות של חיסכון בהרשעה והמנעות מקנסות כבדים.

 

התנהגות ראויה- השוטר מתעד בדו"ח את ההתרשמות הראשונית שלו, הן מההופעה החיצונית, מההתנהגות ומהתשובות שלנו לשאלות. על כן, עליכם להיות מודעים לתשובות שלכם ולהתנהג באופן ראוי בהתאם, תוך שמירה על הזכויות שלכם כמובן.

 

לסיכום, באם יש לכם כל שאלה, או שהנכם זקוקים לעזרתנו, אנו כאן לרשותכם ונשמח לסייע לכם למיצוי זכויותיכם. אנו ממליצים להתייעץ בהקדם ועד כמה שאפשר סמוך למועד אירוע התאונה.

בדקתם תוקף רישיון נהגיה ורישיון רכב?

לפני שאתם נוהגים ברכב, מומלץ לעצור ולבדוק האם רישיון הנהיגה שלכם בתוקף ולא פחות חשוב, האם רישיון הרכב שלכם בתוקף. ככל שמי מהם אינו בתוקף, הרי שלפניכם בעיה משפטית חמורה.

כמה זמן לא בתוקף?

עד 6 חודשים העדר תוקף תהיה בפניכם ברירת קנס בסך של 250 ₪.

במידה ותוקף רישיון הרכב פקע יותר מארבעה חודשים ועד שישה חודשים- במצב דברים זה השוטר צפוי לתת קנס של 750 ₪ הנושא בצידו 6 נקודות חובה.

במידה ותוקף רישיון הנהיגה פקע מעל 6 חודשים – בשלב הזה כבר תקבלו הזמנה להתייצב בבית משפט לתעבורה ושם ינוע העונש בעין קנס כספי לבין מאסר בפועל, הכל בהתאם לנסיבות שהובילו לביצוע העבירה בצירוף 6 נקודות חובה.

בית משפט

בעבירות מסוג הזמנה לדין לבית המשפט לתעבורה יש סמכות ענישה רחבה ביותר הכוללת רכיבים מסוג מאסר, מאסר על תנאי, פסילה, פסילה על תנאי, חתימה על התחייבות כספית וכן הטלת קנסות כספיים.

תשומת לבכם כי אם מדובר בשנה-שנתיים-שלוש של איחור, הענישה תהא פסילה של חודש-חודשיים-שלושה באופן יחסי ובהתאמה. כלל זה כפוף כמובן להישנות עבירה ולגליון התעבורתי של הנהג בכלל.

מה בית משפט בודק בעיקר?

עבר תעבורתי- האם עברתם עבירות נוספות בעבר.

ותק - האם מדובר בנהג ותיק או נהג חדש.

שנת הייצור של הרכב- רכב חדש יותר לעומת רכב ישן, מסוכן ולא בטיחותי.

רישיון נהיגה

ישנו הבדל בין אדם הנוהג ללא רישיון כלל לא עבר את ההכשרה הנחוצה ע"י משרד הרישוי הישראלי כדי לעלות על הכביש ולכן מדובר בעבירה חמורה ביותר. נהג שנוהג ללא רישיון תקף, לעומת זאת, עבר את ההכשרה המתאימה לנהיגה ומורשה לעלות על הכביש.

ובעבור רישיון נהיגה שאינו תקף לעומת זאת נהיגה ללא רישיון תקף מעל 6 חודשים תגרור זימון לבית המשפט. בנוסף, באם נהג נמצא נוהג ללא רישיון בתוקף בתקופה של למעלה משנה, יצטרך הנהג לחזור ולבצע את תהליך קבלת רישיון, הן מבחן התאוריה והן המבחן המעשי.

עבירות נוספות

יש לשים לב, שעבירה של נסיעה ברישיון לא בתוקף, כל עבירה אחרת שבגינה נתפסתם דוגמת אי חגירת חגורה, מהירות מעל המותר בחוק וכיוצ"ב מוסיפה לחובתכם.

התרת נהיגה לאחר

עונש הצפוי הקבוע בחוק למי שהתיר את השימוש ברכב לאחר שאין לו רישיון נהיגה הוא מינימום 3 שנות מאסר בפועל, ואם אותו האדם הנו קטין שאינו עונה על הדרישות של קבלת רישיון נהיגה- מינימום 5 מאסר בפועל, וזאת בנוסף ל-3 שנות פסילה בפועל.

ההרשעה והענישה בעבירה של נהיגה ברכב ללא רישיון רכב תקף ו/או ללא רישיון נהיגה תקף, מושפעות מנסיבות וגורמים רבים, שיש בכל אחד מהם להטות את הכף המשפטית לכאן או לכאן.

לסיכום

אנו ממליצים לפנות לקבלת ייעוץ משפטי כמה שיותר מהר על מנת לבחון את הנסיבות שלכם ולסייע לכם. ישנה משמעות רבה להכנת התיק כפי שצריך ועמידה על הזכויות ונסיבות מקלות ואל תתפשרו על כך.

משרדנו כאן לרשותכם.

פוליסת ביטוח חובה לפי חוק

 

נסיעה ללא ביטוח חובה הינה בלתי חוקית ומהווה עבירה. לרוב, העונש הנגזר על נהג ללא ביטוח חובה יהא קנס כספי משמעותי אשר מטרתו להתריע נהגים מפני נהיגה ללא ביטוח.

על פי "פקודת ביטוח רכב מנועי", אסור לנהוג ברכב שאינו מבוטח בביטוח חובה.

כמו כן, כאשר שוטר עוצר נהג בשל עבירות אחרות שבצע והתברר כי אין בידי הנהג ביטוח חובה, העבירה מצטרפת לעבירות האחרות ומחמירה את דינו של הנהג כאשר יורשע.

למעשה, כל עבירת תנועה הופכת לחמורה יותר ללא פוליסת החובה. המשמעות אקוטית ועשויה לעיתים היות ההבדל בין נקודות לחובת הנהג ברישיון הרכב, לבין שלילת הרישיון.

פוליסת ביטוח החובה תקפה רק כאשר מתקיימים התנאים הקבועים בה. אי לכך, נהיגה בזמן פסילה הינה באופן מיידי גם נהיגה ללא ביטוח.

מטרת הביטוח- ביטוח חובה הוא ביטוח לנזקי גוף אשר עלולים להיגרם לנהג ו/או לנוסעי הרכב ו/או הולכי רגל באירוע תאונת דרכים בהתאם לתנאי החוק.

ביטוח החובה מכסה עלויות הוצאות רפואיות, פיצוי על אבדן השתכרות ופיצויים על סבל וכאבים כתוצאה מן התאונה.

במקרה של תאונת דרכים ללא ביטוח חובה יש להבחין בין הנהג לבין מעורבים אחרים בתאונה.

הנהג- אינו זכאי לתבוע פיצוי, אלא אם יעמוד בשלושה תנאים בחוק אשר יאפשרו לו לתבוע את קרנית.

נוסעים ו/או הולכי רגל-  יוכלו להגיש תביעת פיצויים כנגד קרנית אשר הינה קרן ממשלתית לפיצויי נפגעי תאונות דרכים.

יוער כי כאן הנהג ממשיך להסתבך היות ולקרנית הזכות לשוב בתביעת שיפוי כנגד הנהג אשר נהג ללא ביטוח חובה.

חומרת המקרה ועברו של הנהג על הכביש ייקבעו, במידה רבה, מה גובה הקנס אשר יידרש הוא לשלם. אין לזלזל בגובהו של קנס זה, שעלול להגיע לעשרות אלפי שקלים.

לעיתים רחוקות, הרי שעבירה זו תגרור גם שלילת רישיון מהנהג. הדבר קורה בעיקר כשמדובר בעבירה חוזרת, דהיינו, מקרה נוסף בו נתפס הנהג כשאין באמתחתו את ביטוח החובה הדרוש.

זימון אל הערכאה המשפטית הרלוונטית שהיא לרוב בית המשפט לתעבורה כמעט בלתי נמנע. התייצבות למשפט זה נדרשת מהנהג ובמידה ולא יגיע הדבר ייחשב הודעה באשמה.

חשוב להבחין כי כל מקרה נבחן לגופו ולא אחת המצב איננו אבוד מראש, למרות הנתונים ההתחלתיים הנראים "בעייתיים" ממבט ראשון. לדוגמא, עובד אשר נהג ברכב המעביד מבלי לדעת שהרכב איננו מבוטח עבורו ו/או נהג אשר פוליסת הביטוח שלו בוטלה מבלי שהוא ידע על כך ו/או כאשר פוליסת הביטוח לא "קוימה במלואה".

במידה ואתם מואשמים בנהיגה ללא ביטוח חובה, מומלץ לפנות בהקדם לקבל ייעוץ משפטי היות וניתן להתמודד עם עבירה זו במגוון אפיקים ולעיתים, גם רכב אשר לא היה מבוטח, עדיין לא מדובר בעבירה.

אנו כאן לרשותכם ונשמח לסייע לכם למצות את זכויותיכם.